3600 ek gösterge ile maaşlar ne kadar olacak? 2022 Öğretmen, polis, hemşire ve imam maaşları

3600 ek gösterge ile maaşlar ne kadar olacak? 2022 Öğretmen, polis, hemşire ve imam maaşları

ABONE OL
Mart 14, 2022 22:33
3600 ek gösterge ile maaşlar ne kadar olacak? 2022 Öğretmen, polis, hemşire ve imam maaşları
1

BEĞENDİM

ABONE OL

3600 ek gösterge ve yeni memur, emekli maaşlarındaki haberler  Öğretmen, polis, hemşire, avukatlar, din görevlileri, sağlık ve teknik hizmetleri, idarecilere 3600 ek gösterge verilmesine yönelik ikinci toplantı 16 Mart’ta gerçekleştirilecek. Kamuda 4 milyon çalışanın gelirini, aylığını etkileyecek ek gösterge düzenlemesiyle kamuda dengeler değişirken personel rejiminde de büyük bir dönüşüm yaşanacak. Kıdemler arasında ücret dengesizliği sona erecek, emekli ikramiyesini yükselten “tazminat yansıtma oranı” da yükselecek. Kamuda, 2200 ek göstergeden yararlananların 3600 ek göstergeye yükselmesi ile aylığı yaklaşık 255 lira artacak.

ZAMLI MAAŞLAR İÇİN GÖZLER ÇARŞAMBADA

Kamu çalışanlarının büyük bir merakla yasalaşmasını beklemiş olduğu 3600 ek gösterge düzenlemesinde süreç hız kazanmış durumda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir süredir Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı koordinasyonunda yürütmüş olduğu düzenleme de şekil almaya başladı. Memur maaşlarına, emekli aylıklarına ve emekli ikramiyelerine etki edecek düzenlemenin görüşüleceği ikinci 3600 ek gösterge toplantısı Çarşamba günü yapılacak.

3 MİLYON ÇALIŞAN

İlk toplantıda, kamuda 4 meslek haricinde yöneticiler, avukatlar, teknik hizmetler, sağlık hizmetleri, genel idare sınıfı, düşük ek gösterge ve ek göstergesi olmayan personel de dâhil olmakla birlikte bütün kesimleri kapsayan bir yaklaşım ortaya konulmuştu. Ek gösterge bünyesinde 3 milyon 175 bin kamu çalışanı yer alıyor.

EMEKLİLER DE VAR

Ek gösterge haricinde kalan personel ile birlikte birlikte kamuda 4 milyon çalışan, 2 milyon 88 bin de emekli bulunuyor. Bütün unvanlardaki dengesiz olan ek göstergeler düzeltilecek. İkinci toplantıda da taraflar meslek gruplarına ilişkin yaptıkları çalışmayı paylaşırken bütün unvanlardaki dengesiz olan göstergeler düzeltilecek.

TAZMİNAT YANSITMA ORANI YÜKSELİYOR

Müfettişler, uzmanlar, şube müdürleri, daire başkanları, genel müdür yardımcıları başta olmak üzere kariyer meslekleri, idari kadrolara yönelik düzenleme yapılacak. Yerel yönetimler, üniversitelerdeki yöneticilerin de ek göstergeleri yükselecek. Mevcut sistemde 4 yıllık üniversite mezunu öğretmen, polis 3000, hemşireler de 2200 ek göstergeye tabi bulunuyor.

Hizmet süresi 25 yıl olan bir öğretmenin emekli aylığı yaklaşık 1250 lira, ikramiyesi de 30 bin liranın üzerinde artacak. 2008 öncesi işe başlayıp 30 yıl hizmeti olan memurların 3600 ek göstergeye çıkması durumunda tazminata yansıtma oranı da yüzde 85’ten yüzde 145’e çıkacak.

MAYIS’TA MECLİS’E GELECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, daha önce yaptığı açıklamada, 3600 ek gösterge düzenlemesinin Mayıs ayında Meclis gündemine geleceğini duyurmuştu

Bakan Bilgin, Komisyonun nihai kararı birkaç toplantı içinde vereceğini belirterek, Türkiye için beklentileri karşılayacak bir soruncun ortaya çıkacağını söylemişti.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r