50 ton nakit dolar getirdi! Putin’den işgal hazırlığı

50 ton nakit dolar getirdi! Putin’den işgal hazırlığı

ABONE OL
Şubat 18, 2022 12:46
50 ton nakit dolar getirdi! Putin’den işgal hazırlığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna krizi devam ederken, Rusya’dan “bazı askerlerin geri çekildiği” yönünde yapılan açıklamalar Batı’da karşılık bulmadı. Elde edilen bilgilerse, Rusya’nın sınıra asker yığınağına devam ettiğini gösteriyor. BM Güvenlik Konseyi’nde şiddetli tartışmalar yaşanırken, Rus Bakan Yardımcısı batılı ülkelerin konseyi ‘sirke çevirdiğini söyleyerek sert tepki gösterdi. RIA haber ajansı ise olası bir Batı yaptırımına karşı ABD Merkez Bankası’ndan yüklü miktarda nakit çekildiğini yazdı. Rusya Savunma Bakanı Şoygu, ABD’li mevkidaşı Austin ile görüşecek. Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin’in nükleer balistik füzelerin fırlatılmasını içeren tatbikatları denetleyeceği belirtildi. İşte son dakika gelişmeler…

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ukrayna ordusuyla Rusya’nın desteklediği ayrılıkçılar arasında süren çatışmaları sonlandırmak için 2015 yılında sağlanan Minsk Anlaşması’nı görüşmek üzere toplandı.

Yaklaşık üç buçuk saati aşan toplantında hararetli tartışmalar yaşandı. Güvenlik Konseyi toplantısının yapıldığı sıralarda BM binasının önünde toplanan çok sayıda protestocu, Rusya’yı kınayan, Ukrayna’yı destekleyen sloganlar attı.

“RUSYA UKRAYNA’YA SALDIRMAK İÇİN BAHANE ÜRETECEK”

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, sürpriz bir kararla programını değiştirip, kritik Güvenlik Konseyi toplantısına katıldı. Blinken, Rusya’nın bahane üretip Ukrayna’ya birkaç gün içinde kapsamlı bir askeri harekat başlatacağını, Moskova’nın sınırdaki asker sayısını öne sürdüğü gibi azaltmadığını, krizin çözümünün tek çaresinin diplomasi olduğunu belirterek Rus diplomatları müzakere masasına davet etti.Vershin’in  işgal konusunda Rusya’ya yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu belirterek ABD ve diğer batılı ülkelerin işgal için daha önce verdikleri 16 Şubat tarihini örnek göstererek, diğer iddiaların da bunun gibi asılsız olduğunu kaydetti. Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Vershinin, Blinken’a hitaben, “Size tavsiyem kendinizi garip bir duruma sokmayın” dedi

GÜVENLİK KONSEYİNİ SİRKE ÇEVİRDİNİZ”

Vershinin, Güvenlik Konseyi’nde konuşan batılı ülkelerin asılsız iddialarla konseyi adeta bir sirke çevirdiğini, tüm bu iddiaların spekülasyon olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vershinin, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in öne sürdüğü askeri senaryoların üzücü ve tehlikeli olduğunu ve bazı Rus askerlerinin ana üslerine döndüğünü de sözlerine ekledi. Vershinin, ayrıca Ukrayna’yı etnik Ruslar’a karşı bir kampanya yürütmekle suçladı.

50 TON NAKİT PARA TAŞINDI

Rus bankaları, olası Batı yaptırımlarına karşı ülkeye düzinelerce ton nakit ithal ermeye başladı. RIA Novosti, Rusya Merkez Bankası istatistiklerine dayanarak, Aralık 2021’de Rusya’ya yapılan yabancı nakit ithalatının 4,97 milyar doları bulduğunu bildirdi.

.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r