Cezayir’le 5 milyar dolarlık temas…

Cezayir’le 5 milyar dolarlık temas…

ABONE OL
Mayıs 17, 2022 08:23
Cezayir’le 5 milyar dolarlık temas…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CUMHURBAŞKANI  Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’u ağırlayacak. Tebbun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanın resmi davetlisi olarak bugün ve yarın Türkiyede temaslarda bulunacak. Erdoğan, mevkidaşı Tebbun’u, Beştepe’de resmi törenle karşılayacak.

İki liderin başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinde Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısı da yapılacak. Konsey Toplantısı’nda, köklü bağlara dayanan Türkiye-Cezayir ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, ikili işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

20 MİLYAR DOLARI AŞACAK

Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşının sonlandırılmasına dönük diplomatik çabalar ile bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak. Başta enerji olmak üzere ikili ticaret, savunma, tarım, Turizm gıda, petrokimya ve müteahhitlik gibi alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi için atılacak adımlar değerlendirilecek. Görüşmelerde Türk firmaları tarafından yürütülen ve 20 milyar doları bulan projeler ile karşılıklı yatırımların arttırılmasına dönük adımlar ele alınacak. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60’ıncı yıldönümünde gerçekleşecek ziyarette ayrıca, mevcut işbirliğini güçlendirmeye yönelik anlaşma, protokol ve mutabakat metinleri imzalanacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r