Çin roketinin düştüğü yer belli oldu!

Çin roketinin düştüğü yer belli oldu!

ABONE OL
Kasım 4, 2022 17:35
Çin roketinin düştüğü yer belli oldu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya atmosferine giriş yaptıktan sonra on binlerce insanın canlı yayınla takip ettiği Long March 5B roketi, saatte 28 bin kilometre hızla ilerliyordu. ABD serseri roketin düştüğünü doğruladı, Çin koordinat verdi.

ABD ve diğer süpergüçlerle uzay yarışına giren ile uzay yarışına giren Çin’in fırlattığı roket Long March 5B, Dünya’nın etrafındaki ürkütücü dönüşünü tamamladı. Dünya yörüngesindeki Çin uzay üssü Tiangong’a 31 Ekim tarihinde ateşlenen 23 tonluk Long March 5B, Mengtian adlı bilim modülü uzaya taşıdı. Görevini tamamlayan roket, daha sonra dünyaya doğru dönüşe geçti.

10 katlı bina yüksekliğindeki devasa roketi diğerlerinden ayıran özellik, uzay boşluğunda itme gücünün kullanılmıyor oluşuydu. Long March 5B’nin, modern rakiplerinin aksine doğrudan Pasifik Okyanusu’na değil yeryüzünün herhangi bir noktasına çakılma ihtimali vardı.

Dünya atmosferine girmesiyle Çin roketinin nereye düşeceği, son 24 saattir en çok merak edilen soru oldu. Long March 5B için sosyal medyada çok sayıda etiket açıldı, roket kısa sürede gündemin ilk sırasına yükseldi.

Rokete ait parçaların nereye düşeceği saatlerce belirsizliğini korudu. Taklalar atarak yeryüzüne yaklaşan roketin düşme ihtimali bulunan noktalar arasında, Türkiye de vardı.

Uzay araştırmaları alanında ABD hükümetinden aldığı fonla araştırmalar ve analizler yapan Aerospace Corporation isimli kâr amacı gütmeyen kuruluş, saatte 28 bin kilometre hızla ilerleyen roketin rotasında sapma olabileceğini dışlamadı. The Aerospace Corporation’dan Gregory Henning, roketin irtifası azaldıkça düşeceği alanın netleşeceğini belirtti. Henning’e göre, dünyada yaşayan nüfusun yüzde 88’inin roketin düşme ihtimali bulunan alanlarda ikamet ediyordu.

ÇİN KOORDİNAT VERDİ

ABD’den dakikalar sonra açıklama yapan Çin ise, roketin 101.9 derece Batı, 9,9 derece Kuzey koordinatlarına enkaz parçalarının düştüğünü duyurdu. Çin, Long March 5B enkazının çoğunun atmosfere giriş sırasında yandığı bilgisini de paylaştı.

Çin, başıboş roketin Dünya atmosferine Pekin saatiyle 18.08’de (TSİ 13.08) giriş yaptığını da açıkladı. ABD Uzay Kuvvetleri ise, roketin atmosfere giriş anını TSİ 13.01 olarak verdi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r