Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Küba’ya tarihi hediye! II. Abdülhamid detayı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Küba’ya tarihi hediye! II. Abdülhamid detayı

ABONE OL
Kasım 24, 2022 01:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Küba’ya tarihi hediye! II. Abdülhamid detayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Bermudez’e, 1902 yılında Küba Cumhurbaşkanı Tomas Estrada Palma’nın Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’e gönderdiği mektubu hediye etti.

Tarihi mektupta, dönemin Küba Cumhurbaşkanı Palma, II. Abdülhamid’e “Küba Cumhuriyetinin kuruluşunu ve Osmanlı Devleti ile dostluk ilişkilerini koruma niyetini” bildiriyor. Küba Devlet Başkanı Bermudez, bu anlamlı hediye için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Daha önce bu belgeyi görmediğini belirten Bermudez, “Tamamen tarihi bir belge” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 bölgeyi işaret ettiKaradan da teröristlerin tepesine bineceğizHaberi Görüntüle

“OSMANLI İLE DOSTLUK VE SAMİMİ İLİŞKİLERİN KORUNMASI NİYETİNİ BİLDİRİRİM”

Dönemin Küba Cumhurbaşkanı Tomas Estrada Palma’nın Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’e gönderdiği mektup şu ifadeleri içeriyor:

“Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal edilen arazi tahliye edilerek 20 Mayıs 1902 tarihinde öğle vakti Küba Cumhuriyetinin kurulduğunu ve Küba anayasası gereği tarafıma verilen yürütme gücünü üzerime aldığımı ekselanslarına bildirmekten onur duyarım. Bu ülke için heyecan verici bir olay olan işbu durumu siz yüce padişaha sunuyorum. Ayrıca Küba Cumhuriyetinin bütün toplumlar ile ve özellikle Osmanlı Devleti ile dostluk ve samimi ilişkilerin korunması konusunda değişmez niyetini Küba halkı adına bildiririm. Siz yüce padişah için en samimi duygularla Allah’tan uzun ömür, mutluluk, şan, kudret temenni eder, devletinizin dirlik ve düzen içinde olmasını dilerim.”

O dönem Osmanlı Devleti tarafından Küba’ya gönderilen cevap mektubunda ise şu ifadeler yer alıyor:

“Soylu, yüksek rütbeli, sevgi dolu, şanı yüce dostumuz hazretleri Küba Hükümetinin kurularak yürütme kuvvetinin tarafınızdan üstlenildiğini ve dostluk binasının kurulması dileğini içeren dostluk mektubunuz alındı ve incelendi. Osmanlı Devleti ile Küba arasında sürmesi arzu edilen dostluk bağlarının güçlenmesini sağlayacak olan bu iyi niyetiniz sevindiricidir. Yüksek şahsınızın daima başarılı olması arzusuyla işbu dostluk mektubumuz yazılmış ve gönderilmiştir.”

Küba ile 6 anlaşma imzalandı! Erdoğan: Yeni bir dönüm noktasıHaberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREmine Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Díaz-Canel’in eşi Peraza ile bir araya geldiHaberi Görüntüle

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Küba Devlet Başkanı Bermudez’in bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bermudez’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı.

Erdoğan ve Bermudez’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Bermudez, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bermudez merdivenlerde Türkiye ve Küba bayrakları önünde poz verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r