Erdoğan Yunanistan’da deprem etkisi yarattı! Apar topar 16 harita yayınladılar..

Erdoğan Yunanistan’da deprem etkisi yarattı! Apar topar 16 harita yayınladılar..

ABONE OL
Haziran 9, 2022 20:10
Erdoğan Yunanistan’da deprem etkisi yarattı! Apar topar 16 harita yayınladılar..
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Efes-2022 tatbikatının son gününde İzmir’de kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri Yunan medyasında anında manşete taşındı, ‘Yeni Küçük Asya felaketiyle’ tehdit!’ başlıkları atıldı.

Türkiye-Yunanistan ilişkileri, Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Mayıs ayındaki ABD ziyaretiyle alt üst oldu. Ankara-Atina hattında ipler bir kez daha gerilirken, Türkiye Ege Denizi’ndeki adaları silahlandıran Yunanistan’ın uluslararası anlaşmaları ihlal ederek adaların statüsünü tartışmaya açtığını kaydetti.

Haziran ayına girildiğinde ise, sıra Türkiye’nin en büyük gövde gösterisi Efes-2022 tatbikatına geldi. Ege Denizi’ndeki uluslararası tatbikata Türkiye’nin ev sahipliğinde 37 ülke daha katıldı.

En dikkat çeken ülkeler, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya ve Güney Kore. Listede ayrıca, Azerbaycan, Kazakistan, Pakistan, Gambiya, Bosna Hersek, Somali, Katar, Avustralya, Malezya, Kosova, Ruanda, Çekya, Kuveyt, Arnavutluk, Moğolistan, Nijerya, Bahreyn, Irak, Gürcistan, Kuzey Makedonya, Libya, Slovakya, Bangladeş, Özbekistan, Etiyopya, Macaristan, Kamerun, Ürdün, Letonya, Kırgızistan ve Burkina Faso vardı.

Efes tatbikatına 2016’da 8, 2018’de 20 ülke katılmıştı. Bu yıl ise 37 ülkeyle Efes 2022 tarihinin en geniş katılımına ulaştı.9 bin 900 Türk askeri ve 1100 yabancı askerin yer aldığı Efes-2022’de, bugün seçkin gözlemci günü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tatbikatı yerinde izledi. MHP lideri Devlet Bahçeli de İzmir Seferihisar’daki gövde gösterisini takip etti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra 10’u aşkın ülkenin savunma bakanı ve genelkurmay başkanı da İzmir’deydi.

ABD ORDUSUNUN PAYLAŞTIĞI FOTOĞRAFLAR 

Tatbikata katılan ABD ordusu, resmi internet sayfasından çok sayıda fotoğraf paylaştı. Fotoğraflarda çok sayıda Sikorsky CH-53E helikopter ve USS Arlington savaş gemisi göze çarptı.Mayıs ayında başlayan ve bugün sona erecek tatbikat, beklendiği gibi Yunan medyası tarafından çok yakından izleniyor. Hükümete yakınlığıyla bilinen Eleftheros Typos gazetesi, Ege Denizi’ndeki dev tatbikatı manşetinden verdi. Kışkırtıcı başlıklarıyla öne çıkan gazete, ‘EFES 2022: Türk provokasyonu bugün doruğa çıkıyor – Erdoğan ve Bahçeli Türklerin Yunan adalarına ‘çıkarması’nı izleyecek’ manşetini attı.’Gerilim iklimi: Erdoğan ve Bahçeli Ege’deki Türk tatbikatına katılacak’ diyen Ta Nea gazetesi, her iki liderin de Yunanistan’a bir kez daha meydan okumasının kesin olduğunu belirtiyor.Proto Thema internet sitesinin başlık tercihi ise ‘Erdoğan ve Bahçeli bugün İzmir’de: EFES 2022’de gerçek mermilerle atış ve adalara çıkarma’ oldu.

Erdoğan ve Bahçeli Ege’deki askeri tatbikata birlikte katılıyor’ başlığıyla sayfalarına taşıdı.

Kathimerini’de dikkat çeken bir başka haber, ana muhalefet lideri Aleksis Çipras’ın Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Ege Denizi’ndeki adalara gerçekleştirdiği geziyi eleştirmesi oldu. SYRIZA lideri Çipras gerilimin artmasının ne Yunanistan’a ne de Türkiye’ye bir faydası olmadığını söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r