Finlandiya kesilen Rus gazı yerine yüzer LNG terminali kiraladı.

Finlandiya kesilen Rus gazı yerine yüzer LNG terminali kiraladı.

ABONE OL
Mayıs 21, 2022 23:20
Finlandiya kesilen Rus gazı yerine yüzer LNG terminali kiraladı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Finlandiya devletinin sahip olduğu doğalgaz iletim operatörü Gasgrid Finland Oy, bugün yaptığı açıklamada, Rusya gazının geldiği Imatra giriş noktasında gaz arzının ‘bugün itibarıyla’ durduğunu duyurdu. Finlandiya, gaz arzının dengede olduğunu belirterek Balticconnector üzerinden, Estonya gaz ağından ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Diğer yandan Gasgrid, kesintiye önlem olarak Exemplar adlı LNG terminal gemisi kiraladı.

DOĞALGAZ, YILLIK ENERJİ TÜKETİMİNİN YÜZDE 5’İNİ OLUŞTURUYOR

Balticconnector, Finlandiya’yı Estonya gaz ağına bağlayarak ihtiyaç duyulan gazı ithal etmesini sağlayacak. Finlandiya’da kullanılan doğalgazın çoğunluğu Rusya’dan ithal ediliyordu ve diğer yandan doğalgaz, yıllık enerji tüketiminin yalnızca yüzde 5’ini oluşturuyor. Rusya, ruble ile yeni ödeme koşullarına uymayı reddetmelerinin ardından geçen ay Bulgaristan ve Polonya’ya doğalgazını kesmişti.

YÜZER TERMİNAL KİRALANDI

Gasgrid, kesintiye önlem olarak Exemplar adlı LNG terminal gemisi kiraladı. Yapılan açıklamada “Exemplar, Finlandiya’nın arz güvenliğini sağlarken aynı zamanda Baltık Denizi bölgesinin ihtiyaçlarına daha geniş bir şekilde hizmet edecek” ifadeleri kullanıldı. 10 yıllığına kiralanan yüzer LNG terminal gemisi Finlandiya ve Estonya’nın Rus boru hattı gazına olan bağımlılıklarından kurtulmalarını sağlayacağı vurgulandı. Kiralanan geminin depolama ve tedarik kapasitesi hem Finlandiya hem de Estonya’nın gaz ihtiyaçları için yeterli olduğu ve gemiye ayda 2-3 kez LNG yüklendiği belirtildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r