Japonya’da gündem, suikasta kurban giden Abe’nin ‘pahalı’ cenaze töreni

Japonya’da gündem, suikasta kurban giden Abe’nin ‘pahalı’ cenaze töreni

ABONE OL
Eylül 26, 2022 14:34
Japonya’da gündem, suikasta kurban giden Abe’nin ‘pahalı’ cenaze töreni
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya, temmuzda suikast sonucu hayatını kaybeden eski Başbakan Şinzo Abe’nin cenaze töreninin maliyetini ve hükümet-tarikat ilişkilerini tartışıyor. Anketlere göre, halkın yarısından fazlası yaklaşık 11 milyon dolar harcanacak törenlerin masraflarına tepki gösteriyor.

Japonya’da halk, suikasta kurban giden eski Başbakan Şinzo Abe’nin cenazesi için düzenlenecek devlet törenine hükümetin yaklaşık 11 milyon dolar harcamasını eleştiriyor.

2012-2020 dönemini kapsayan göreviyle “Japonya’da en uzun süre başbakanlık yapma” unvanına sahip Abe’nin temmuzda uğradığı suikastın toplumsal yankıları devam ediyor. Eski Başbakan Abe için cenaze töreni, yarın başkent Tokyo’da geniş katılımla düzenlenecek. Merasimin, Japon hükümetine 11,16 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Japon siyasi tarihinde, İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya’nın yeniden egemenliğini kazandığı 1951 San Francisco Barış Anlaşması’na imza atan başbakan olarak tanınan Yoşida Şigeru için 1967’de resmi cenaze töreni düzenlenmişti. Abe, savaştan sonra devlet töreniyle onurlandırılan ikinci başbakan olacak.

HÜKÜMETTEN TEPKİLERE YANIT

Ülkede, masrafları vergi gelirlerinden karşılanacak cenaze merasimi kararının Meclis müzakeresi olmaksızın alınması ise eleştiriliyor. Liberal Demokrat Parti (LDP) lideri ve Başbakan Fumio Kişida kabinesi, masraflar için önce 250 milyon yen (1,70 milyon dolar) olarak açıklanan bütçeyi sonra 1,6 milyar yene (11,16 milyon dolar) yükseltti.

Abe’nin sadece yurt içinde değil yurt dışında da hatırının sayıldığını belirten Kişida, tören vesilesiyle uluslararası temsilcilerin taziyelerini iletme fırsatı bulacağını söyledi. Kişida hükümetinin Sözcüsü Matsuno Hirokazu, “Her vatandaşın yas tutması beklenmiyor” diyerek, devlet töreninin siyasi mesele olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti.

Hükümetin son açıklamasına göre, merasim masrafı 11 milyon doları aşacak. Yurt dışından katılacak yabancı delegasyonların ağırlanması, tören güvenliği, ekipman ve depo kiraları masrafları dikkat çekiyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r