KELKİT’E ÇAMURLU SU REVA GÖRÜLDÜ…

KELKİT’E ÇAMURLU SU REVA GÖRÜLDÜ…

ABONE OL
Haziran 9, 2022 20:24
KELKİT’E ÇAMURLU SU REVA GÖRÜLDÜ…
1

BEĞENDİM

ABONE OL

3 aydır musluklardan akan çamurlu su vatandaşları isyan ettirdi…

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde musluklardan akan çamurlu su vatandaşları canından bezdirdi.

“ Banyo bile yapamıyoruz…”

İlçe sakini vatandaşlar “evimizde banyo yapamaz dişlerimizi fırçalayarak hale geldik.” dedi.

Musluklardan akan çamurlu ve pis suyu ne vatandaşlar kullanmazken hazır su ve taşıma su ile temel ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

Hazır suya para yetiştirmekte zorlandığını ifade eden ilçe vatandaşları temizlenmek için girdikleri banyodan kirlenerek çıktıklarını belirterek duruma isyan etti.

Bir önceki yılın kurak geçmesi, bu kış mevsiminin de yağışlı geçmesi nedeniyle baraj gölündeki suyun çamurlu hale geldiği ifade edilirken, tüm imkanlar denenmesine rağmen bir türlü arınmayan su nedeniyle şehrin en büyük ilçesi Kelkit ve Köse ilçelerinde yaşayan vatandaşlar bu durumdan oldukça sıkıntılı.

Kelkit ilçe merkezinde çay ocağı işleten ve müşterilerine musluktan akan sudan çay yapmak istemediğini söyleyen Hakan Zenginer, “Son 3,5 aydır marketlerden aldığım hazır suları kullanıyorum. Artı olarak köylerden bidonlarla su getiriyorum. İlçemizde çok büyük bir su sorunu var. İnsanlarla bu suyla çay yapmak istemiyorum, utanıyorum bu yüzden hazır su kullanıyorum. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyorum. Filtre sıkıntısı olduğunu öğrendik, suyumuz Köse Barajından geliyor. Bu suyun bulanmasının sebebi yetkililerin ilgisizliği, duyarsız kalması. Evde de banyo yapıyoruz, daha sonra kaşıntı oluyor. Bir an önce çözülmesi için yetkilileri göreve davet ediyorum” dedi.

Eşinin evde yemek yaparken hazır su kullanmak zorunda kaldığını dile getiren ilçe sakini Aydın Meral de “Su sorunu Ramazan ayından beri mevcut. Bugüne kadar biraz düzelme olduysa da net sağlıklı bir suyumuz yok. Söylentilere göre filtrelerde sıkıntılar varmış, alım gücü yokmuş. Ancak bizim konumuz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Halkın sağlığı önemli. Hastaneler bu içme suyundan dolayı hastalarla doluyormuş. Suyu kaynattım yarım saat soğumaya bıraktım ve sonrasında dibinde hala atık vardı. Bunun çözümü bir an önce yetkililerin el atması. Su olayı caddeden de önemli, eğitimden de önemli bütün faaliyetlerden daha önemli. Sağlık başka bir şeye benzemiyor. Şu anda öyle bir durumdayız ki damacana sularla yemek yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Banyoya girme amacı temizlenmektedir, biz girince kirleniyoruz”

Çamurlu akan suda dişlerini fırçalayamadığını ve banyodan kirli çıktığını söyleyen Ahmet Bektaş ise “Bu suda dişlerimi fırçalayamıyorum, çamurlu suyla banyo yapıyoruz. Banyoya girme amacı temizlenmektedir, biz girince kirleniyoruz. Belediye aylardır su sorununu çözmedi bu konuda açıklama da duymadık. Bu sorun ne zaman çözülecek bilgi yok. Kim sorun yok diyorsa yalan söylüyor. Belediyenin ilk görevi temiz su ihtiyacını karşılamak, bunu da sağlamıyorlarsa daha ne iş yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r