Kurban Bayramı tatili kaç gün? Bayram hangi güne denk geliyor?

Kurban Bayramı tatili kaç gün? Bayram hangi güne denk geliyor?

ABONE OL
Mayıs 26, 2022 20:09
Kurban Bayramı tatili kaç gün? Bayram hangi güne denk geliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurban Bayramı ne zaman sorusunun yanıtı, hem dini vazifelerini yerine getirmek hem de tatil planı yapacak olan vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bu yıl yaz aylarına denk gelen Kurban Bayramı nedeniyle, bayram tatilinin kaç gün olacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, 2022 Kurban Bayramı ne zaman? Bayram tatili kaç gün olacak?

2022 Kurban Bayramı tarihi birçok kişinin gündeminde yer alan konular arasında yer alıyor. Kurban Bayramı’na kısa bir zaman kala tarih araştırmaları internet üzerinden hız kazandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2022 dini takvimine göre Kurban Bayramı’nın bu yıl hangi tarihlere denk geldiği belli oldu. Peki, Kurban Bayramı ne zaman, tatil kaç gün? Bayram hangi güne denk geliyor?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı arefe günü bu yıl 8 Temmuz Cuma günü olacak. Kurban Bayramı’nın birinci günü ise 9 Temmuz Cumartesi tarihine denk geliyor.

  • Kurban Bayramı 1. Gün: 9 Temmuz Cumartesi
  • Kurban Bayramı 2. Gün: 10 Temmuz Pazar
  • Kurban Bayramı 3. Gün: 11 Temmuz Pazartesi
  • Kurban Bayramı 4. Gün: 12 Temmuz Salı

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban Bayramı arefe günü cuma gününe denk geliyor. Arefe günü kamu kurum ve kuruluşları yarım gün tatil oluyor. Bayramın birinci günü ise cumartesi günü olacak. Bayram dört gün boyunca devam edecek ve salı akşamı sona erecek. Henüz bayram tatilinin uzatıldığı ile ilgili hükümet tarafından bir açıklama yapılmadı.

KURBAN İBADETİNİN ÖNEMİ

Kurban, Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadettir. Kurbanın meşru bir ibadet olduğuna dair Kur’an-ı Kerim’de deliller mevcuttur. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiği açıkça bildirilmektedir.

Kurbanın meşruiyetine işaret eden başka âyetler de vardır: “Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.

“Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r