Liderler arasında ‘kırmızı çizgi’ savaşı… İşte Rusya ve Ukrayna’nın şartları

Liderler arasında ‘kırmızı çizgi’ savaşı… İşte Rusya ve Ukrayna’nın şartları

ABONE OL
Mayıs 9, 2022 17:26
Liderler arasında ‘kırmızı çizgi’ savaşı… İşte Rusya ve Ukrayna’nın şartları
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın gözü kulağı haftalardır Ukraynadan gelen haberlerde. Ülkedeki savaş can almaya devam ederken Rus ordusu rotasını doğuya çevirmiş durumda.

Zira savaşın ilk gününden beri başkent Kiev’i düşürmeye çalışan ancak başarılı olamayan Rusyanın doğuda hızlı bir zafer kazanmayı planladığı belirtiliyor.

Bu bölgede yoğunlaşan çatışmaları sona erdirmek için diplomatik mücadele hız kesmeden sürerken iki ülke arasında tabiri caizse ‘kırmızı çizgi’ savaşları yaşanıyor.

ZELENSKİ ŞARTLARINI AÇIKLADI

Rusya’nın barış şartlarının ortaya çıkmasının ardından Ukrayna’dan da beklenen hamle geldi. Ukrayna Devlet Başkanı barış görüşmeleri için ‘kırmızı çizgisini’ açıkladı.

Rusya ile tüm diplomatik köprülerin atılmadığının altını çizen Zelenski, barış görüşmelerinin başarılı olması için Rusya’nın önce 23 Şubat’taki işgalinden önce elinde tuttuğu topraklara geri dönmesi gerektiğini vurguladı.

Zelenski, ‘Geri çekilmeleri gerekiyor. Bu durumda her şeyi normal bir şekilde tartışmaya başlayabiliriz’ dedi. Ukrayna lideri Rusya’ya toprak vermenin söz konusu olmadığını da belirtti.

PUTİN’İN ŞARTLARI NELER?

Batı basınının Kremlin kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, Moskova’nın ülkedeki savaşın sona ermesi için 6 şartı bulunuyor.

Rusya, Ukrayna’nın NATO’ya girmemesi ve tarafsızlığını koruması gerektiğini belirtiyor. 2014’te işgal edilen Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olarak tanınmasını talep eden Moskova, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerine de bağımsızlık verilmesini istiyor.

Ukrayna’nın Rusya’ya tehdit oluşturan silahlardan arındırılması gerektiğini belirten Moskova, Rusçanın Ukrayna’da ikinci dil olarak tanınmasını istiyor.

Rusya’nın Rusçanın kullanımını yasaklayan kanunların kaldırılmasını da talep ettiği belirtiliyor.

‘RUSYA ZAFERDEN ÇOK UZAK’

Putin’in bir süredir 9 Mayıs’a kadar Ukrayna’da bir zafer kazanılmasını istediği belirtiliyor.King’s College, Londra’da çatışma ve güvenlik profesörü olan Tracey German, askeri ve siyasi zafer arasında büyük bir fark olduğunu kaydetti.

Al Jazeera’ya konuşan German, ‘Savaş alanlarında kazanılabilir ama politik olarak kazanılamaz. Ve askeri olarak kazanmaktan çok uzaklar’ dedi.

NAZİ ALMANYASI’NIN RUSLARA TESLİM TARİHİ

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Nazi Almanyası’nın kayıtsız şartsız teslimiyetini imzaladığı tarih olan 9 Mayıs, Sovyetler Birliği tarafından Zafer Günü adıyla bayram olarak kutlanıyordu.Bu kutlama, Rusya Federasyonu tarafından devralındı. Almanya normalde 8 Mayıs 1945’te akşam vakti resmi olarak teslim olmuş, Berlin’deki Alman Parlamentosu’na (Reichstag) Sovyet bayrağı çekilmişti.Ancak o sırada Moskova saatiyle tarih, 9 Mayıs olduğu için kutlamalar da her yıl o gün düzenleniyor. Kutlamalara, başkent Moskova’daki Kızıl Meydan’da askeri gücün sergilendiği geçit töreni damga vuruyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r