Maymun çiçeği virüsü hakkında her şey: Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? Belirtileri neler? Aşılar ne kadar etkili?
  • Memleket Karadeniz
  • Gündem
  • Eğitim
  • Maymun çiçeği virüsü hakkında her şey: Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? Belirtileri neler? Aşılar ne kadar etkili?

Maymun çiçeği virüsü hakkında her şey: Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? Belirtileri neler? Aşılar ne kadar etkili?

ABONE OL
Temmuz 4, 2022 19:33
Maymun çiçeği virüsü hakkında her şey: Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? Belirtileri neler? Aşılar ne kadar etkili?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Normal çiçek hastalığına nazaran maymun çiçeği genellikle daha hafif seyrediyor. Ancak, uzmanlar yine de temkinli ve tedbirli olunması konusunda uyarıyor. Şimdiye kadar en az 20 ülkede görülen maymun çiçeği virüsünün vakaları artarken, dünya nüfusunun  yüzde 70’inin  çiçek hastalığına karşı etkili bir aşı koruması olmaması endişe yaratıyor.

 “Maymun çiçeği virüsü hangi ülkelerde tespit edildi?”, Maymun çiçeği hastalığının belirtileri neler?”, Maymun çiçeği nasıl bulaşır?” ve ” Refik Saydam’da üretilen virüs çare olabilir mi?”Başlangıçta, İngiltere’de altı vaka vardı. Ancak kısa süre içinde Almanya, İspanya, Portekiz, Fransa, Belçika ve İtalya da dahil olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de yeni vakalar tespit edildi.Hastalığa ayrıca Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avustralya’da da rastlandı. Uzmanlar şimdilik paniğe gerek olmadığını söylüyor, ama yine de temkinli ve tedbirli olunması konusunda uyarıyo..Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından 23 Mayıs’ta yayınlanan risk değerlendirmesinde, AB ve Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkelerine “yeni maymun çiçeği vakalarının hızlı bir şekilde tanımlanması, tedavisi, temas takibi ve raporlanmasına odaklanmaları” tavsiye edildi.Mevcut vakaların çoğu hafif hastalık semptomları gösteriyor. ECDC direktörü Andrea Ammon da “Genel nüfus için yayılma riski şu anda çok düşük. Bununla birlikte, virüsün yakın temas yoluyla, örneğin birden fazla cinsel partneri olan kişiler arasındaki cinsel aktiviteler sırasında daha fazla yayılma olasılığının yüksek olduğu tahmin edilmektedir” şeklinde konuştu.ECDC’nin risk değerlendirmesinde “Bulaşma, mukoza zarlarının veya bozulmamış cilt lezyonlarının (doku değişimlerinin) bulaşıcı maddelerle yakın teması veya uzun süreli yüz yüze temas sonucu havadaki damlacıklar yoluyla gerçekleşebilir” ifadeleri yer aldı.

NORMAL ÇİÇEK AŞISI KORUMA SAĞLAYABİLİR

Normal çiçek aşısı koruma sağlayabilirMaymun çiçeği aslında yeni bir hastalık değil. Hastalık 1958 yılında keşfedildi. Bugüne kadar çoğunlukla Batı ve Orta Afrika’da görülürken diğer ülkelerdeki vaka sayısı yok denecek kadar azdı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, normal çiçek hastalığına karşı bir aşılama maymun çiçeğine karşı da etkili olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r