Meksika kamusal alanda sigara içmeyi yasakladı

Meksika kamusal alanda sigara içmeyi yasakladı

ABONE OL
Ocak 16, 2023 01:27
Meksika kamusal alanda sigara içmeyi yasakladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meksika’da dünyanın en katı sigara yasaklarından biri yürürlüğe girdi. Yasayla tüm kamusal alanlarda sigara içmek yasaklandı. Buna parklar, plajlar, ofisler ve restoranlar da dahil.

class=”medyanet-inline-adv”>

2021’de onaylanan bu yasa, sigara reklamlarını da yasaklıyor. Sigaraların marketlerde görülemeyen bölmelerde tutulması gerekiyor. E-sigaraların da kapalı ortamda içilmesi kısıtlanıyor. Latin Amerika’da son yıllarda başka ülkeler de kamusal alanda sigara içilmesini kısıtlamıştı. Fakat Meksika’nınki Amerika kıtasındaki en geniş ve katı yasa olarak görülüyor.

15 YIL ÖNCE DE KAPALI ALANLARA YASAK GELMİŞTİ

Meksika 2008’de de barlar, restoranlar ve ofislerde sigara içmeyi yasaklamıştı. Pan Amerikan Sağlık Örgütü, yeni düzenlemeyi övgüyle karşıladı. Örgüt tütün kullanımının dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını, Amerika’da her yıl bir milyona yakın kişinin bu yüzden öldüğünü aktardı. Sigara kullananlar ise yasadan şikayetçi.

class=”medyanet-inline-adv”>

POLİSİN RÜVŞET KARŞILIĞI GÖZ ARDI EDECEĞİ GÜNDEMDE

Yeni düzende yalnızca evlerinde veya başkalarının evlerinde sigara içebilecekler. Bazıları da yasanın uygulanmasının zor olacağını düşünüyor. Rüşvetin yaygın olduğu ülkede polislerin ceza kesmek yerine rüşvet alarak sigara içenlere göz yumabileceğinden endişe ediliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r