Merkez Bankası faiz kararı AÇIKLANDI! Mart 2022 Merkez Bankası toplantısı ve faiz kararı sonrası bu mesajlara dikkat!
  • Memleket Karadeniz
  • Gündem
  • Hayat
  • Merkez Bankası faiz kararı AÇIKLANDI! Mart 2022 Merkez Bankası toplantısı ve faiz kararı sonrası bu mesajlara dikkat!

Merkez Bankası faiz kararı AÇIKLANDI! Mart 2022 Merkez Bankası toplantısı ve faiz kararı sonrası bu mesajlara dikkat!

ABONE OL
Mart 18, 2022 03:04
Merkez Bankası faiz kararı AÇIKLANDI! Mart 2022 Merkez Bankası toplantısı ve faiz kararı sonrası bu mesajlara dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası (TCMB) Mart 2022 faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleşti.

Faiz kararı sonrası Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz karar metnini de yayımladı. İşte piyasaların merakla beklediği Mart ayı Merkez Bankası faiz kararı ile ilgili tüm detaylar…

MART 2022 MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentileri doğrultusunda faiz kararı açıklamasını yaptı. Merkez Bankası haftalık gösterge repo faizinde değişikliğe gitmedi. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 14,00 olarak kaldı.

Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz toplantısı 14 Nisan’da gerçekleştirilecek.TCMB faiz karar metninde şu ifadeler dikkat çekti:

“JEOPOLİTİK RİSKLER BELİRSİZLİKLERİ ARTIRIYOR”

“Çatışmaya dönüşen jeopolitik riskler ve salgında varyantlar, küresel ve bölgesel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin daha da artmasına yol açmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının daha da belirgin hale gelmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır.

“MERKEZ BANKALARI VARLIK ALIMLARINI AZALTARAK SÜRDÜRÜYOR”

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını halen sürdürmekte, varlık alım programlarını azaltarak devam ettirmektedir.

KREDİLERİN BÜYÜME HIZI FİNANSAL İSTİKRAR İÇİN ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK”

Kurul, uzun vadeli Türk lirası yatırım kredileri de dâhil olmak üzere kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşmasının finansal istikrar açısından önemli bir rol oynayacağını değerlendirmiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r