Merkez Bankası faiz kararı belli oldu! Üst üste 3. faiz indirimi geldi! Altın fiyatları ve dolar kuru ne tepki verdi? TCMB toplantısı sonrası sürpriz mesaj
  • Memleket Karadeniz
  • Gündem
  • Eğitim
  • Merkez Bankası faiz kararı belli oldu! Üst üste 3. faiz indirimi geldi! Altın fiyatları ve dolar kuru ne tepki verdi? TCMB toplantısı sonrası sürpriz mesaj

Merkez Bankası faiz kararı belli oldu! Üst üste 3. faiz indirimi geldi! Altın fiyatları ve dolar kuru ne tepki verdi? TCMB toplantısı sonrası sürpriz mesaj

ABONE OL
Ekim 20, 2022 12:49
Merkez Bankası faiz kararı belli oldu! Üst üste 3. faiz indirimi geldi! Altın fiyatları ve dolar kuru ne tepki verdi? TCMB toplantısı sonrası sürpriz mesaj
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası faiz kararı son dakika haberleri…Ekim ayı TCMB toplantısı gerçekleşti. Merkez Bankası toplantısı sonrası ‘Merkez Bankası faiz kararı ne olacak’ sorusu yanıt buldu. TCMB piyasalara yön verecek faiz kararı metnini de yayımlandı. Şahap Kavcıoğlu Başkanlığında gerçekleşen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini 150 baz puan indirdi. Bu faiz kararı yılın üçüncü faiz indirimi olarak dikkat çekti. Öte yandan faiz karar metninde bir sonraki toplantı için sürpriz bir faiz mesajı yer aldı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI

Merkez Bankası yılın 10. faiz kararını açıkladı. Buna göre TCMB haftalık gösterge repo faizinde 150 baz puan indirime gitti. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 12,00’den yüzde 10,50’e çekildi.

YILIN ÜÇÜNCÜ FAİZ İNDİRİMİNE PİYASALARIN TEPKİSİ NE OLDU?

Merkez Bankası’nın 150 baz puanlık faiz indirimi sonrası altın fiyatları ve dolar kuru başta olmak üzere para piyasaların sakin seyir sürdü.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI ÖNCESİ PİYASALAR SAKİN SEYRETTİ

Merkez Bankası faiz kararı öncesi piyasalarda sakin seyir izlendi.

Güne 18,5885 liradan giriş yapan dolar/TL gün içi en yüksek 18,6277 seviyesini en düşük ise 18,5562 seviyesini test etti.

Gram altın ise 973,83 liradan güne başlarken, en yüksek 978,28 lirayı en düşük ise 969,84 lirayı gördü

FAİZ YÜZDE 10,5’E ÇEKİLDİ”

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12’den yüzde 10,5’e indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir.

MERKEZ BANKALARI YENİ DESTEKLEYİCİ UYGULAMALARINI SÜRDÜRÜYOR”

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r