Ölüm Tüccarı’ serbest: ABD ve Rusya, Brittney Griner’la Viktor Bout’u takas etti..

Ölüm Tüccarı’ serbest: ABD ve Rusya, Brittney Griner’la Viktor Bout’u takas etti..

ABONE OL
Aralık 8, 2022 15:56
Ölüm Tüccarı’ serbest: ABD ve Rusya, Brittney Griner’la Viktor Bout’u takas etti..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’da tutuklu bulunan ABD’li kadın basketbolcu Brittney Griner, mahkum takası ile serbest bırakıldı. ABD de mahkum takası kapsamında ‘Ölüm Tüccarı’ lakaplı Rus silah tüccari Viktor Bout’u serbest bıraktı..

ABD ve Rusya, tutuklu ABD’li basketbol yıldızı Brittney Griner’ı, 12 yıldır ABD’de bir hapishanede tutulan kötü şöhretli silah tüccarı Viktor Bout ile takas etti. Kaynaklar CBS’ye verdiği demeçte, takasın geçtiğimiz günlerde Başkan Joe Biden tarafından onaylandığını söyledi.

BIDEN AÇIKLADI

Griner, Şubat ayında kenevir yağı bulundurmaktan Moskova havaalanında tutuklamış ve cezaevine yollanmıştı. ABD Başkanı Biden, resmi hesabından tweet atarak Griner ile konuştuğunu, onun güvende olduğunu ve eve doğru yola çıktığını açıkladı.

Biden yönetimi, Moskova’nın uzun süredir Bout’un serbest bırakılmasını istediğinin farkında olarak geçen Temmuz ayında bir mahkum değişimi önerdi.

TAKAS ABU DABİ’DE GERÇEKLEŞTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı takası doğruladı ve Rus medyası takasın Abu Dabi’de gerçekleştiğini bildirdi.

DÜNYANIN EN ÇOK ARANAN ADAMLARINDAN BİRİYDİ

Biden, ‘Ölüm Tüccarı’ lakaplı Rus silah tüccari Viktor Bout’un 25 yıllık hapis cezasını hafifleterek serbest bırakılmasına yönelik kararı imzaladı. Viktor Bout, savaş ağalarına ve haydut hükümetlere silah satarak dünyanın en çok aranan adamlarından biri olmuştu.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonraki yıllarda silah kaçakçılığı nedeniyle “ölüm taciri” olarak adlandırılan adamın istismarları, gevşek bir şekilde onun hayatına dayanan 2005 yapımı Hollywood filmi Lord of War’a ilham vermişti.

Ölüm tacirinin gizli kariyeri, 2008 yılında, Tayland’ın başkenti Bangkok’taki bir otelde Rus hükümetinin öfkesine yol açan bir ABD operasyonuyla sona erdi. Bout, iki yıl sonra iade edildi ve son 12 yılını teröristleri desteklemek ve Amerikalıları öldürmek için komplo kurmakla suçlandığı bir Amerikan hapishanesinde çürüyerek geçirdi.

FİLMİ BİLE ÇEKİLDİ

Dünyanın en kötü şöhretli silah tacirlerinden biri olan eski Sovyet hava kuvvetleri subayı Viktor Bout’nun kötü şöhreti dünyaya öylesine yayılmıştı ki, Hollywood bile buna kayıtsız kalamadı.

JÜRİYİ HİKAYESİNE İNANDIRAMADI

Bout, ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) tarafından düzenlenen bir operasyon sonrasında 2010 yılında Tayland’dan ABD’ye iade edilmişti. DEA ajanları, Farc olarak bilinen Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri’nden potansiyel alıcılar gibi davrandı. O zamandan beri dağılan bu grup, ABD tarafından terör örgütü olarak sınıflandırıldı.

Bout, meşru bir uluslararası taşımacılık işine sahip bir girişimci olduğunu iddia etti ve ancak New York’taki bir jüri onun hikayesine inanmadı.

Amerikalıları ve ABD yetkililerini öldürmeye yönelik komplo kurmak, uçaksavar füzeleri atmak ve bir terör örgütüne yardım etmekten suçlu bulunduktan sonra Nisan 2012’de 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“DÜŞMANIMIZ AYNI”

Üç hafta süren duruşması, Bout’a silahların Kolombiyalı yetkililerle çalışan ABD pilotlarını öldürmek için kullanılacağının söylendiğini duydu. Savcılar, “Düşmanımız aynı” diye yanıt verdiğini söyledi.

Sovyet yönetimindeki Tacikistan’da doğan bir Rus vatandaşı olan Bout, kariyerine SSCB’nin çöküşünden sonra 1990’ların başında hava taşımacılığı alanında başladı.

Güvenlik uzmanları Douglas Farah ve Stephen Braun tarafından yazılan 2007 tarihli Ölüm Taciri kitabına göre Bout, işini 1990’ların başında çökmekte olan Sovyet imparatorluğunun hava alanlarına bırakılan askeri uçakları kullanarak kurdu.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r