Petroldeki sert düşüş tabelaya yansıdı! Motorine indirim geldi

Petroldeki sert düşüş tabelaya yansıdı! Motorine indirim geldi

Brent petrolün varil fiyatı 90 doların altına sarktı. Petrol fiyatlarındaki düşüş yurt içinde akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansıyor. Hal böyle olunca motorinin litre fiyatına indirim geldi.

ABONE OL
Eylül 8, 2022 20:50
Petroldeki sert düşüş tabelaya yansıdı! Motorine indirim geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Brent petroldeki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatları bir aşağıya bir yukarı hareket etmeye devam ediyor. Buna göre motorinin litre fiyatına indirim geldi.
PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya şu ifadeleri kullandı:“Petrol tarafında OPEC kararı sonrası bir hareketlenme oldu ama daha sonrasında geri çekilme enflasyon datasına yönelik beklentilerin tekrar olumsuz olacağı ve resesyon endişesinden kaynaklıdır.ABD’nin faiz artırımlarında bir miktar şahinleşeceği endişesi ve resesyon endişeleri petrol fiyatlarında baskı oluşturuyor.Çin’deki kapanmalar kısmen etkili olsa da çok bariz bir şekilde fiyatların doğrudan etkileneceği bir gelişme değil gibi duruyor. Pandemi konusu artık çok sürpriz değil. İlk defa karşılaşılan gibi hızlı bir reaksiyon vermiyor. Buradaki durgunluk beklentisi tabi ikinci önemli bir haber akışı olarak takip edilebilmektedir.
DÜŞÜŞÜN DEVAMINI BEKLİYOR MUSUNUZ?Petrol tarafındaki fiyatlamaları tamamen ABD’nin nasıl adım atacağı ile ilgili doğru orantılı olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz ay riskli varlıklara yönelik iştah artmıştı. Çünkü Fed faiz artışı konusunda biraz çekilmişti. Ama hala enflasyon noktasında direnç oluşması ve gelen datalara yönelik Fed’in kararlı olduğuna dair açıklamalar bu noktada hala durgunluk endişesini görünürde tutuyor.Bu da petrol fiyatlarını baskılamaya devam edecektir. Ama beklentimiz belli bir vadede yani bu yıl sonuna kadar da olabilir. ABD’nin yumuşak iniş dediğimiz konuyu öngörülür bir şekilde doğru yönetirse ekonomik daralmadan uzaklaşan bir ABD ekonomisi petrol fiyatlarına talep yaratacaktır.‘DÜŞÜŞLER GEÇİCİ OLACAK’Düşüşleri biraz geçici olarak görüyoruz. Rakam olarak konuşmak gerekirse 91 dolar brent petrolde önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor. 90-91 dolar seviyelerinin üzerinde kalan petrol fiyatlaması tekrar haber akışlarının olumlu olması durumunda 100 doların üstünü hedef edecektir.
’90 DOLARIN ALTI ALIM FIRSATI’
90 doların altında kısa süreli inişler yatırımcılar için alım fırsatı olabilir. Bu durgunluk senaryosu ile karşılaşmayacağımız varsayımı ile gerçekleşir. Eğer işler ters giderse hem enflasyon hem de durgunluk tüm dünya piyasalarının üzerine çökerse bu durumda 90 doların daha da altı beklenebilir.
”MOTORİNE KAÇ LİRA İNDİRİM GELDİ? 
Bu gece yarısından itibaren motorinin fiyatı 1 lira 14 kuruş düştü. İndirimin ardından motorinin litresi İstanbul’da 24 lira 86 kuruşa, Ankara’da 24 lira 97 kuruşa, İzmir’de ise 24 lira 99 kuruşa geriledi.
AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?
Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r