Tam bitti derken kötü haber… Bilim insanlarından BA.2.75 uyarısı..

Tam bitti derken kötü haber… Bilim insanlarından BA.2.75 uyarısı..

ABONE OL
Temmuz 13, 2022 14:19
Tam bitti derken kötü haber… Bilim insanlarından BA.2.75 uyarısı..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2 yılı aşkın süredir hayatımızda olan koronavirüs geri mi dönüyor? Hindistan’dan gelen haberler bilim dünyasını alarma geçirirken BA 2.75 için DSÖ’den de açıklama geldi.

2019’un son aylarında hayatımıza giren Koronavirüs (Kovid-19) dünya genelinde milyonlarca hayata mal oldu. Pek çok alışkanlığımızı geride bırakmamıza neden olan virüs tabiri caizse kabuk değiştirmeye devam ediyor. Daha bulaşıcı ancak daha az öldürücü Omicron varyantından sonra bilim insanları BA 2.75’i mercek altında almış durumda.

Zira Omicron’un alt varyantı olan ve ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan BA 2.75 bilim dünyasını endişelendirecek türden. Time’ın ‘Süper Bulaşıcı Omicron Mutantı Bilim İnsanlarını Endişelendiriyor. Adı BA.2.75’ başlıklı haberine göre, bilim insanları BA.2.75 olarak adlandırılan varyantın hızla yayılabileceğini ve aşılardan ve önceki enfeksiyonlardan sağlanan bağışıklığı aşabileceğini söylüyor.

Mayo Clinic’te klinik viroloji direktörü Matthew Binnicker ilk bulguların BA 2.75’in hızlı bir şekilde yayıldığına işaret ettiğini belirtiyor. Konu ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunun altını çizen bilim insanı ‘BA.5’i geride bırakıp bırakmayacağını henüz belirleyebilmiş değiliz’ diyor.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r