Trabzon Meydan Parkı için flaş öneri!

Trabzon Meydan Parkı için flaş öneri!

ABONE OL
Mayıs 21, 2022 23:19
Trabzon Meydan Parkı için flaş öneri!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde bugün Trabzon Sempozyumu gerçekleştirdi.  Sempozyuma Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı  Murat Zorluoğlu Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İYi Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Ak Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Muhammet Balta, İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Ak Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, eski bakanlar Faruk Özak ve Cahit Turhan ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını KTÜ’lü öğretim üyesi ve Sempozyuma Başkanlık yapan Prof. Dr. Temel Öztürk yaptı. Trabzon’da böyle bir toplantının yapılmasına ön ayak olan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Valiliğe ve Karadeniz Teknik Üniversitesine teşekkür ederim.Yaklaşık bir buçuk yıl önce tasavvur edilen toplantı online görüşmelerle şekillendi. Ele aldığı konular itibariyle bir ilki ortaya koymaktadır. Daha güzel bir Karadeniz ve Trabzon inşaasına katkı sağlamıştır. Yeni Trabzon’un inşaasına katkı sağlamak sempozyumun amaçlarındandır. Her yıl yapılması zaruridir. 220 bin ilim insanı başvurmuştur. 136 bilim insanının ortak bildirisi değerlendirilmek üzere 113 bildiri kabul edildi. Trabzonspor’un şampiyonluğu akabinde sempozyumun Trabzon’a verilecek en güzel hediye olduğunu düşünüyorum.”dedi.

Trabzon Tarihinde İlk:Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu, “Bu bölge sadece Türkiye’nin değil dünyanın kadim değerli şehirlerindendir. Tarihçilerin kahir ekseriyeti şehri milattan önce 2 bin yılına sabitliyor. Geçtiğimiz yıl Trabzon’un tarihinde bir ilki gerçekleştirdik. Kalesur içinde kazılara başladık. Şehrimizin tarihinin bilinmeyenlerini şehrin tarihinin daha eskilere gittiğini bulmak ve arkeolojik müze kazandırmayı hedefledik. Trabzon’un Fethiyle İstanbul’un fethi tamamlanmış. Dolmabahçe Sarayı’nda bir müze var. Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcının ucunda hamsi figürü olduğunu gördük. Bu aralar Trabzonlular her yerde söylemlerini duyuyoruz. Birtakım hasetliklerin kaynağı olabilir. İmparatorluğun padişah yerleştiren şehzadeler şehri Trabzon. Bu geleneği devam ettiriyoruz. Bu şehir sanatçılarıyla da meşhur şehir. Sempozyum 3 gün 24 oturumla sürecek. Kitap haline getirilecek. şeklinde belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r