Trabzon Moloz’daki petrol istasyonları kepenk kapattı..

Trabzon Moloz’daki petrol istasyonları kepenk kapattı..

ABONE OL
Mart 12, 2022 21:26
Trabzon Moloz’daki petrol istasyonları kepenk kapattı..
1

BEĞENDİM

ABONE OL
  1. Trabzon Molozda  bulunan ve Trabzonun en eski petrol istasyonlarından olan Pazarkapı ve Moloz Total istasyonları astıkları bir pankartla kapattıklarını durdurdu.

Asılan pankartta “Aylardır zarar ediyoruz, o yüzden kapattık.” ifadelerine yer verildi.  İstasyon sahibi Yusuf Ziya Yılmaz 61medya’ya konuştu. Yılmaz, artan akaryakıt fiyatlarına rağmen karlılığın düşük olduğunu ve aylardır zarar ettiklerini ifade etti. Bunun biran önce çözülmesini isteyen ve artık nefes almak istiyoruz diyen istasyon sahibi sözlerine şöyle devam etti“.

Biz işin bir boyutu ile de kamu hizmeti yapmaktayız. Müesseslerimiz uzun bir süreden beri zarar etmektedir. Biz olaya kamu hizmeti yönünden bakarak bir gün düzeleceğine inandık. Türkiye’nin de içinden geçtiği durumu da göz önünde bulunarak buna tahammül ettik. Ancak karar vericilerin bugüne kadar gösterdikleri uzaktan bakma tarzıyla bu işe bir çözüm bulamayacaklarını, önle bulacak olsa da bizim bu işe tahammül edemeyeceğimizi anladık. Bu ticari faaliyetimizin artık bu şartlarla devam edemeyeceğine karar verdik. Gerekçesine bakacak olursanız son 3 yıldan bu yana asgari ücrete %100’ün üzerinde zam yapıldı. Enerji fiyatları süre içinde 1e4 oldu. Diğer bütün giderlerimiz de bununla beraber aynı oranda arttı. Ancak kâr oranlarımız enteresan şekilde 3 yıldakinin de altında kaldı.

‘Para kazanmamıza müsaade etmediler’

Zaman zaman Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kârlarımıza da tavan fiyat uygulaması ile müdahale etti. Şimdi diyeceksiniz ki bu sektör para kazanmadı mı? EPDK 3-4 yıldır bu sektörün para kazanmasına müsade etmedi. Sık sık tavan fiyat uygulaması ile sermaye birikiminin önüne geçildi. Gelinen bu noktada asgari ücretin, enerji fiyatlarının ve diğer giderlerin, özellikle kredi kartı komisyonları üst üste konulduğunda, değil işletme giderlerini karşılamak, açıktan açığa zarar ediyoruz. Çok iddialı söylüyorum, bugün Türkiye’de 13 bin tane bayi var. Büyük şehirlerin gözde yerlerinde olan bayileri bir kenara bırakırsak, geri kalanların tamamı zarar ediyor. Ben bunu iddialı söylüyorum tamamı zarar ediyor. Birisi desin ki ben zarar etmiyorum.

‘Maliye bakanı da bunu biliyor’

Bildiğim kararıyla da maliye bakanın işlerin arasında böyle bir işletmesi olduğu söylenmişti. En basitinden maliye bakanı da durumun ne olduğu biliyor. EPDK başkanı da sektörden geldi o da biliyor. Ancak birisi çıkıp da yıllardır bu iş konuşuluyor çözelim demiyor. Böyle bir şey olamaz. Serbest piyasa ekonomisi diyorlar bunun kesinlikle serbest piyasa ekonomisi ile alakası yok. Ülkenin ve dünyanın içinden geçtiği özel şartlar dolayısıyla çeşitli şekillerde maliyetlerimiz artıyor. Resturant işletmesi sattığı ürüne maliyetler çerçevesinde zam yapıyor. İş yapıyor yapamıyor o ayrı. Pazarda bir bağ maydanoz bir lira iken beş lira olmuş. Hakkıdır yapar. Bana da diyorsun ki, maliyetlerini arttıracağım, kârını artırmıyorum.  Böyle bir şey olabilir mi? Bunun Türkçe tercümesi yoktur. Hiçbir dilde yoktur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r