Trabzon’da 30 yıl önce yapılan inşaatın su faturası şimdi mi isteniyor?

Trabzon’da 30 yıl önce yapılan inşaatın su faturası şimdi mi isteniyor?

ABONE OL
Aralık 9, 2022 16:53
Trabzon’da 30 yıl önce yapılan inşaatın su faturası şimdi mi isteniyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trabzon’da 30 yıl önce yaptıkları inşaat için su faturası istendiği ileri sürüldü.

CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin’in vatandaşların bu yönde şikayette bulunduklarını ifade ederek konuyu Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Gündemine taşıdı.  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zoruloğlu ise bu iddiayı yalanlayarak 2021 yılı öncesi için böyle bir uygulamalarının olmadığını söyledi.

KARAKAYA GRUP İÇME SUYU

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Turgay Şahin, Karakaya Grup İçme Suyuna yeni abone olmak isteyenlere daha önce yaptıkları inşaatların su faturalarının çıkarıldığını ileri sürerek, bu durumun çok yanlış olduğunu söyledi.  Şahin, örnek vererek 30 yıl önce tamamlanan bina sahibinin yeni abone olduğunda, inşaat suyu parası istendiğini ifade ederek vatandaşlara büyük meblağlar çıktığını ifade etti.

Şahin, “Köy hizmetlerinin yaptığı Karakaya Grup İçme Suyu var. 25 Ortahisar’ın 3’de Maçka’nın mahallelerine su veriliyordu. 30 yıl önce tamamlandığında, biz bunu köy birliğine, muhtarlıklara teslim ettik. Bunlar onu çalıştıramadı. Gürbulak’ta Belde Belediyesi vardı. Bir takım hizmetler yapılmaya ve sayaçta takılmaya başlanmıştı sonra Büyükşehir oldu.  Vatandaşlar geldi.. Buraya TİSKİ ilaveler yaptı, depolar yaptı. Kendi yoluna girdi tesis.” dedi.

BU İŞİ YAPTINIZ, BU KADAR PARA VERİN

Şahin, “Vatandaşlar derki; Biz bu suya abone olmak için TİSKİ’ye müracaat ediyoruz. Evrakları tamamlıyor getiriyoruz ama bize diyor ki, bu ev yapıldığında burada inşaat suyu kullanıldı. Bunun için de bize büyük meblağ çıkarıyor.  Bu yapıldığında muhtarlık ve belde belediyesi, gerek sayaç, gerek muhtarlık vasıtasıyla tahsilat yapmıştı.  O kişiye 30 yıl önce yaptığı evden “bu işi yaptınız bu kadar para verin” demesi bence çok yanlış ve saçma da iş. Bunu arkadaşlar yönetmeliğe dayandırarak söylüyor.  Vatandaş bu tesise abone olacaksa abonelik ücreti yatırsın, 30 sene önce yaptığı inşaat için böyle bir külfet getirmesine mana yok” diye konuştu.

2021 YILI ÖNCESİ İLE İLGİLİ BÖYLE BİR UYGULAMA YOK

Başka Murat Zorluoğlu ise bu iddiayı yalanladı. Başkan Zoruloğlu, “2021 yılı öncesi yapılmış yapılarda böyle bir şey aramıyoruz. 2021 yılında yapılanların çok yakın tarih olması itibariyle inşaat içni kullandıkları suyun parasını vermesini sitiyoruz. Oralarda fiyatlar 1’4.. Ama çok gemçişe gitmiyoruz. 2021 Karakaya Bölgesindeki inşaat tarihi… Kırsal alanlarda 2021 tarihinden önce yapılmış yapılarda böyle bir şey aramıyoruz. Bizim maksadımız daha çok abone yapmak. Daha teşvik edici tedbirler aldık. Devletimiz hükümetimiz bu abonelikleri kolaylaştıran uygulama yaptı. Süreçler epey kolaylaştı” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r