Trabzon’da ‘havalimanı’ tartışması büyüyor!

Trabzon’da ‘havalimanı’ tartışması büyüyor!

ABONE OL
Ekim 31, 2022 15:40
Trabzon’da ‘havalimanı’ tartışması büyüyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun Divan Kurulu’nda Trabzon’a yapılması planlanan yeni havalimanı projesiyle Trabzonspor’un tesislerinin istimlak edileceği iddialarına “Yeni havalimanı için tesislerimizin yüzde 90’ı istimlak edilecek! Bu şehrin yeni havalimanına değil yeni spor tesislerine lazım. Trabzon’un yeni bir havalimanına ihtiyacı yok, bu şehrin yeni spor tesislerine ihtiyacı var. Trabzonspor’u spor tesislerinden mahrum bırakmak, ihanetlerin en büyüğüdür. Sonuna kadar direneceğim. Bunu başaramazsam bırakır giderim” diyerek sert tepki göstermişti.

Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu’nun bu konuşmasının ardından kısa bir süre sonra Trabzonspor Kulübü’nden projenin spekülatif bir söylemden ibaret olduğu yönünde bir açıklama yayınlandı.

“MEVCUT PİST İVEDİLİKLE GENİŞLETİLMELİ”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun söylemleriyle tartışma konusu haline gelen proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Trabzon’un mevcut havalimanının uçuş potansiyelini kaldırmadığını, kıyı erozyonu tehlikesi ile karşı karşıya geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bugün şehrin temel sorunu havaalanıdır. Karadeniz, kıyı erozyonu nedeniyle bu havaalanının üçte bir kısmını yok etmiştir. Bugüne kadar hiçbir önlem alınmadığı için mevcut havalimanının kıyısı deniz dalgaları ile birlikte sürekli aşındı. Havaalanı koruma altına alınmamıştır. Geçmiş yıllarda en dar olan yerden uçak aşağıya düşmüştü. Bugünkü pist, uzunluk ve genişlik bakımından yetersiz ve uluslar arası uçuşlara da müsait değildir. Kıyı erozyonu nedeniyle mevcut pistin doğu tarafında karayolunu etkiledi ve karayolu iki kez çöktü.  Kıyının korunması lazım. Bu nedenle genişletilme işleminin bir an önce yapılması lazım.

TRABZONSPOR TESİSLERİNİ HER YERE KURABİLİRSİN”

Trabzon’da deniz dolgusunun en gerekli olduğu yerin havalimanı olduğunu ifade eden Bektaş, “Havaalanı Trabzon’un gelişmesi açısından son derece önemlidir. Bugün Trabzon ile Ordu ve Rize havalimanlarını kıyasladığımızda uçuş potansiyellerine göre Trabzon Havalimanı’nın yetersiz kaldığını görüyoruz. Öncelik olarak Trabzon turizmine hizmet veren, ulaşımı sağlayan havaalanıdır. Trabzonspor Tesisleri’ni bugün her yere kurabilirsiniz. Kolay halledilebilecek bir mesele. En müsait olan yer de bugünkü mevcut yerdir. Dolgu iyi bir şey değil ama bugün Trabzon’da dolgunun en gerekli olduğu yer havaalanıdır” dedi.

“TRABZONSPOR KENDİ ÇALDI, KENDİ OYNADI”

Projenin inkar edilmesine tepki gösteren Bektaş, “Bu alanda sondajlar yapılmaya başlandı. Kim yaptı bu sondajları? Sondaj dolgunun ilk aşamasıdır. Bu zemin etütleri neden yapılıyor? ‘Böyle bir proje yok’ diyorlar. Nasıl yok?  ‘Böyle bir proje yok’ demek gerçeği yansıtmıyor. Bu projeyi AKP milletvekilleri açıkladı. Ben bilim insanıyım. Toplumun yararına ne varsa onu söylüyorum. Beni Trabzon’un çıkarları ilgilendiriyor. Ben dolguya karşı olmama rağmen ‘burada dolgu gereklidir’ diyorum. Ağaoğlu ‘böyle bir proje yokmuş’ diyor. Siyasi kanattan hiçbir açıklama gelmedi. Trabzonspor kendi çaldı, kendi oynadı. En büyük eksikliğimiz ortak aklı kullanamıyoruz. Siyasi irade kendi gücünü kullanıyor, ‘Ben yaptım, olacak’ diyor. Ağaoğlu da kendi gücünü kullanıyor, ‘çekip giderim’ diyor. Çekip gitmekle iş çözülmüyor ki. Ağaoğlu kontrolsüz bir şekilde böyle bir söylemde bulundu. Bence söylediğine pişman olmuştur. Neticede Trabzon’un menfaatlerini koruyan bir insandır.”

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK DURUMU BİTMİŞ, AMA…!”

Bugün Türkiye’nin ekonomik koşulları dikkate alındığında Trabzon’a deniz dolgusu ile yeni havalimanı kazandırmanın çok zor olduğunu ifade eden Bektaş, “Biz Trabzon Havalimanı’nın pist genişletilmesini yapılabilirliğini değil, ‘Yapılmalı mı, yapılmamalı mı?’ bunu konuşuyoruz. Yoksa Türkiye’nin ekonomik durumu bitmiş. Nasıl ki Kanal İstanbul’u ‘Yaparız’ diyorlar ama yapılacak durumda değil. Trabzon Şehir Hastanesi’nin inşaatı neden durdu? Ekonomik sıkıntılardan dolayı durdu. Türkiye ekonomisi bugün uygun olmayabilir ama yarın olabilir. O nedenle Trabzon’un havalimanı sorunu rafa kaldırılacak bir proje değildir” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r