Trabzon’da Ortahisar Belediyesinin ek bütçesine SP’den eleştiri!

Trabzon’da Ortahisar Belediyesinin ek bütçesine SP’den eleştiri!

ABONE OL
Temmuz 7, 2022 22:08
Trabzon’da Ortahisar Belediyesinin ek bütçesine SP’den eleştiri!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Burak Turhan, Ortahisar Belediyesinin 195 milyonluk ek bütçe talebini değerlendirdi: “185 milyon borcu olan belediye, 195 milyon ek bütçe istiyor. Ek bütçe borcu kapatacak mı? Peki hizmeti neyle yapacaklar..

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesine 880 milyar 474 milyon 775 bin lira ödenek eklendiğini hatırlatan Turhan, iktidarın ardından bazı kurumların da ek bütçe talebinde bulunduğunu, bunlardan birinin de Ortahisar Belediyesi olduğunu kaydetti.

Turhan, Ortahisar Belediyesinin 195 milyonluk ek bütçe talebiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

EK BÜTÇE BELEDİYENİN BORCUNU KAPATMIYOR

2014 yılında kurulan Ortahisar Belediyesinin bütçesi 294 milyon TL. En son açıklanan borcu ise 185 milyon TL idi. O günden bugüne bu borç ne kadar arttı, güncel borç ne kadar bilmiyoruz. 185 milyon borcu olan Ortahisar Belediyesi, şimdi de 195 milyonluk ek bütçe talebinde bulunuyor. Ek bütçe borçları karşılamıyorsa, bu belediye neyle, hangi parayla hizmet edecek? Yoksa ilerleyen dönemde yeni bir bütçe ve borçlanma talebinde mi bulunulacak? Biz ‘belediyeler iflas etti’ dediğimizde rahatsız olanlar olmuştu, işte belediyelerin iflas ettiğinin en net göstergesi budur. Şimdi çıkıp da ne söyleyecekler acaba?

SIRADA BÜYÜKŞEHİR Mİ VAR?

Ortahisar’ın ek bütçe talebinin ardından aynı hamlenin Büyükşehir Belediyesinden de gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz. Ama görünen o ki, yüksek meblağlı borçlanmalarla bu işin yürümeyeceğini belediye yönetimleri gördü. Çünkü borç veren yarın kapına dayanır, parasını ister. Ek bütçe öyle değil. Onun bedelini siz ödemezsiniz, halk öder.

EK BÜTÇE DEMEK YENİ ZAMLAR, VERGİLER VE YENİ PARA BASIMI DEMEKTİR

AK Parti iktidarının talep ettiği 880 milyarlık ek bütçe nereden karşılanacak? Belediyelerin talep ettiği bu paralar nereden karşılanacak? Gökten para yağmayacağına, denizlerden petrol fışkırmayacağına göre bunun bedelini birileri ödeyecek. Peki kim ödeyecek? Elbette ki halk ödeyecek. Çünkü ek bütçe demek yeni zam demektir, yeni vergiler demektir, para hacminin artması demektir ki bunun karşılığı daha yüksek enflasyon demektir. Bu ağır bedeli de 84 milyon vatandaşımız ödeyecektir.

TÜRKİYE BATIYOR, KURTULUŞ ERKEN SEÇİMDİR

İktidar da, belediyeleri de iflas etti. Ülke iflas etmeden seçime gidilmeli ve batan bu gemi kurtarılmalıdır. Buradan tek bir çıkış vardır o da erken seçimdir, iktidar değişikliğidir. 84 milyon insan endişeli gözlerle geminin batışını seyrediyoruz. Kimse bana bir şey olmaz demesin, bu gemi batarsa, herkes boğulur. Halkımız erken seçim taleplerini yüksek sesle dile getirmeli, ülkesine sahip çıkmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r