Trabzon’da yaşanan doktora darp olayına HEKİMSEN’den tepki!

Trabzon’da yaşanan doktora darp olayına HEKİMSEN’den tepki!

ABONE OL
Aralık 8, 2022 16:08
Trabzon’da yaşanan doktora darp olayına HEKİMSEN’den tepki!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trabzon’da acil serviste görevli doktor A.K. ve sekreter G.B.’nin hasta ve hasta yakınları tarafından darp edilmesinin ardından HEKİMSEN Trabzon Şube Başkanı Doktor Serpil Tuncay’dan olayla ilgili açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sağlıkta şiddet bu sefer Trabzon Fatih Devlet Hastanesi acil servisinde yaşandı. Dr.A.K maalesef bugün darp edildi!

Beklentimiz sağlıkta şiddeti engelleyecek etkin bir yasa ve tedbir iken,  sosyal medyadan “geçmiş olsun ” paylaşımlarından öteye gitmiyor. Bakanlık ve kamu idarecileri sağlıkta şiddete seyirci kalmaya devam ediyor. İstatistikler beyaz kod durumlarının sürekli arttığını göstermektedir.

Sağlıkta şiddet iş sağlığı ve iş güvenliği sorunudur. Bakanlığın iş yerlerinde iş sağlığını ve iş güvenliğini tehdit eden prosedür ve işleyişleri dönüştürmesi, iyileştirme sorumluluğu vardır. Aksine bakanlık 5 dakikada bir muayene ile iş yerlerini daha da güvensiz kılmaktadır. İş yerlerimizdeki bu işleyiş şiddete daha fazla maruz kalmamıza neden olmaktadır.

Bir iş yerinde çalışanın kazaya uğramasına neden olan koşullar ne kadar işveren sorumluluğundaysa, bu noktada da Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğu vardır. Bir an önce iş yerlerimizin çalışma koşullarının güvenli kılınması, diğer devlet daire girişlerinde olduğu gibi güvenlik taraması yapılarak hastanelere giriş zorunluluğu getirilmesi gerekmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r