Ünlü şarkıcı İlhan İrem hayatını kaybetti!

Ünlü şarkıcı İlhan İrem hayatını kaybetti!

ABONE OL
Temmuz 28, 2022 19:34
Ünlü şarkıcı İlhan İrem hayatını kaybetti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konuşamıyorum’, ‘Anlasana’, ‘Yazık Oldu Yarınlara’ şarkılarıyla tanınan 70’lerin ünlü şarkıcılarından İlhan İrem 67 yaşında hayatını kaybetti.Usta sanatçı İlhan İrem  tedavi gördüğü hastanede öldü . Ünlü şarkıcı ve söz yazarı İlhan İrem, böbrek yetmezliği nedeniyle uzun zamandır diyaliz tedavisi görüyordu. Böbrek rahatsızlığı yaşayan İrem, 2016 yılında hastaneye kaldırılmış ve diyaliz makinasına bağlanmıştı.

Böbrek rahatsızlığı yaşayan İrem, 2016 yılında hastaneye kaldırılmış ve diyaliz makinasına bağlanmıştı. İrem’in son zamanlarda durumunun ağırlaştığı söyleniyordu. İlhan İrem’in eşi Hansu İrem, eşinin ölümünü doğruladı ve “Eşim melek oldu” dedi.

İlhan İrem’in vefatının ardından sosyal medya hesapları üzerinden başsağlığı mesajları gelmeye başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tarzı ve besteleriyle hepimizin zihninde, anılarında çok güzel bir yer bıraktı” dedi ve İrem’in vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi

İLHAN İREM KİMDİR?

İlhan İrem 1955 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Ortaokulda solfej ve şan dersleri almaya başladı ancak müzik hayatına girmesi, 1969 yılında (14 yaşındayken) üst dönemler tarafından okul orkestrasına solist olarak seçilmesi ile oldu. 1970 yılında mensubu olduğu Meltemler Orkestrası, Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması’nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı. Bu dönemde İstanbul’daki pek çok profesyonel müzik grubundan teklif aldı ancak 1972 yılına kadar Bursa’da kalmayı tercih etti. Aynı kadro ile 1972’ye kadar Bursa Çelik Palas Oteli’nde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü.

İlhan İrem sanat hayatında 70’li yılları romantik    dönem olarak adlandırır. Bu dönemde single plaklar ve romantik hit parçalar üretmiştir. Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yapmış olduğu ikinci 45’liği “Yazık Oldu Yarınlara – Haydi Sil Gözlerini” genç sanatçıyı bir anda Türkiye’deki en popüler sarkıcılardan biri yaptı. 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45’liği “Anlasana” ile başarısını devam ettirdi.

1976 yılında ilk uzunçalar çalışması olan İlhan İrem 1973-1976 yayınlandı. “Havalar Nasıl”, “İşte Hayat”, “Son Selam”, “Ayrılık Akşamı”, “Sen Bilirsin”, “Bal Ağızlım” gibi her yaptığı 45’lik liste başı oldu.1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45’liği yayınladı ve 1979 yılında yayınladığı senfonik yapıdaki Sevgiliye uzunçaları ile Esin Engin’in aranjörlüğünde ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola saptı. Sevgiliye albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan “Hoşgeldin Kadınım”ı besteledi ve “Hoşgeldin” adı ile seslendirmişdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r