Yerli yazılım ‘ASENA’ ile son bir buçuk yılda 6 bin 636 suçlu yakalandı – En Son Haber
  • Memleket Karadeniz
  • Gündem
  • Yerli yazılım ‘ASENA’ ile son bir buçuk yılda 6 bin 636 suçlu yakalandı – En Son Haber

Yerli yazılım ‘ASENA’ ile son bir buçuk yılda 6 bin 636 suçlu yakalandı – En Son Haber

ABONE OL
Ocak 26, 2023 00:51
Yerli yazılım ‘ASENA’ ile son bir buçuk yılda 6 bin 636 suçlu yakalandı – En Son Haber
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerli ve milli olarak geliştirilen ve yapay zeka ile milyonlarca veriyi inceleyen “Analiz Sistemleri Narkotik Ağı” (ASENA) yazılımı sayesinde 1,5 yılda 6 bin 636 suçlunun yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Radyosu’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uyuşturucuyla mücadele çalışmalarında yerli ve milli geliştirilen ASENA yazılımının rolüne değinen Soylu,  “ASENA programı, milyonlarca veriyi yapay zeka ile birleştirerek bir arabanın uyuşturucu kaçırıp kaçırmayacağını tespit ediyor”  dedi. 

“1,5 yılda 6 bin 635 suçlu yakaladı”

ASENA yazılımının önemine vurgu yapan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu arabanın burada ne işi var, bu arabanın sahibi kim, bu araba niye bu rotaya gidiyor veya bir kişi, bu insanlarla niye bir ilişki içerisinde? Hemen alarm çalıyor, oraya gidiliyor. ASENA programının başladığı 1,5 yılda 6 bin 636 yakalama oldu. Programın verdiği her 100 alarmın yarıya yakını doğru. Bu, bazen istihbari olarak takip edemediğimiz bazen ihbarla gelmeyen birçok yakalamanın gerçekleşmesini sağlıyor.”

‘UYUMA’ özelliğiyle ihbarda bulunabiliyor

Soylu, vatandaşların, uyuşturucuyla mücadele uygulaması “UYUMA” üzerinden ihbarda bulunabileceklerini hatırlatarak, “Bugüne kadar toplam 50 bin 462 ihbar gelmiş ve hepsine gitmişiz.” dedi.

Bakan Soylu, bu uygulama üzerinden yapılan ihbarlarda, ihbarı yapanların kimliğinin tamamen gizli kaldığını vurguladı.

Türkiye’de direkt uyuşturucu maddeye bağlı ölüm sayısının 2016’da 920, 2017’de 941 olduğuna dikkati çeken Soylu, “2021’i, 270 ile tamamladık, şimdi de 250’nin altında tamamladık.” bilgisini verdi.

“KADES’in akıllı olmayan telefonlarda da kullanılabilmesi için çalışılıyor”

Soylu, “Kadın Destek Uygulaması”nın (KADES) 4 milyon 850 bin kadın tarafından indirildiğini ve uygulama ile 623 bin ihbar yapıldığını söyleyerek, bu ihbarların hepsine dakikalar içinde gidildiğinin altını çizdi.

Bakan Soylu, akıllı telefonlarda kullanılabilen KADES uygulamasının, akıllı olmayan telefonlarda da kullanılabilmesi için hazırlık yapıldığını açıkladı.

“Aile içi ve kadın yönelik şiddeti izleme merkezi kurulacak

Kadına yönelik şiddetin engellemesi çalışmaları kapsamında bakanlık bünyesinde yeni bir birim kuracaklarını bildiren Soylu, şöyle konuştu:

“AKŞİM, Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddeti İzleme Merkezi… Sivil toplumu da bu işin içine alacağız ve yaklaşık 17 kişilik bir birim olacak bu. Bizim yaptığımız işleri takip edecek ve bize puan verecek, doğru mu yapıyoruz, eksik mi yapıyoruz, yanlış mı yapıyoruz… Polis merkezi amirliklerimize gidecekler. Burada sivil toplum örgütleri olacak, üniversitelerden hocalar olacak, bazı kadın örgütlerinden temsilciler, kamu kurumlarından kişiler olacak. Bu 17 kişi, üç ayda bir raporlar hazırlayacak. Hem izleme yapacaklar hem değerlendirme yapacaklar hem de bize raporlar verecekler. Böylece bir gözlem merkezi olarak da burası önemli bir şekilde işlevsellik ortaya koymuş olacak.”

Boşanma aşamasında veya aralarında sıkıntı olan çiftlerin, dışarıdaki mekanlarda görüşmelerinin zaman zaman şiddetle sonuçlanabildiğine dikkati çeken Soylu, bunun önüne geçmek için isteyenlere, güvenli görüşme yerleri tesis etme konusunda bir değerlendirme içinde olduklarını kaydetti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r